šeštadienis, sausio 23, 2016

"Amerikos psichopatas" (knyga ir jos ekranizacija)

Pradžioje pažiūrėjau filmą. Nelabai patiko, pagalvojau, kad gal būt reikėtų pamėginti paskaityti knyga, gi dažniausia filmuose ne viskas išsakoma, na ir neįmanoma išsakyti, tai gal sužinosiu ką nors naujo, kas padės suprasti labiau patį filmą. Bet tiesą pasakius knygos net neįpusėjau. Na bet gal pradėkime nuo pradžių.

Ne kartą ieškodama filmo vakarui, matydavau ir jau minėtąjį "Amerikos psichopatą" (2000). Tai vieną kartą nusprendžiau pažiūrėti jį. Gal įpusėjus jau pradėjau svarstyti, gal nutraukti šio filmo peržiūrą ir pasieškoti kito, bet man nelabai patinka nepabaigti filmo, tad iškenčiau iki galo. Ir tiesą pasakius nuomonės nepakeičiau. Filmo siužetas gana vientisas, jokio didžiulio lūžio pagrindinio veikėjo gyvenime neįvyko. Nežinau, galbūt man to ir trūko, kad jis arba visai įsisiautėtų ir save pražūdytų (šitokios pabaigos aš ir troškau, tragiška ir moralizuojanti) arba bent jau, kad susivoktų, kad tai, ką jis daro nėra gerai ir bent kažkiek pasikeistų (na čia blogiausiu atveju).

Baigus žiūrėti filmą, pamaniau, kad gal būt reikėtų paskaityti atsiliepimus apie jį, nes jaučiausi kažko nesupratusi, nors šiaip tai filmas atrodo gana nesudėtingas (dar vienas dalykas, kurio man trūko - kiek sudėtingesnis paaiškinimas (nei nuobodulys), kodėl būtent Patrikas žudė). Tai va atsiliepimuose perskaičiau tai, ką jaučiau, tačiau nebuvau galutinai suvokusi. Ir kas tai? Ogi tai, kad šiame filme, kuriame atrodo nėra jokio moralo, yra atskleidžiama dabartinė mūsų visuomenė. Dabar dažnas trokšta vilkėti garsių vardų drabužius, turėti nuostabų kūną, kuo daugiau pinigų. Didžiausi baubai tampa kelios raukšlės ant kaktos ir bepradedanti lysti plikė ir neduok Dieve, oda bus nešvari ir šiurkšti.. Tai štai šioje knygoje būtent tokie žmonės aprašomi, ne išimtis ir pagrindinis veikėjas. Vaikinai stengiasi pranokti vieni kitus ne tik išvaizda, bet ir kitomis smulkmenomis, na kad ir stenkdamiesi turėta gražiausią vizitinę kortelę iš visos grupės. Niekad neįsivaizdavau tokių vyrų. Atrodo tik moterys galėtų rūpintis (neskaitaint menininkų), koks spalvų ir šrifto derinys vizitinei kortelei geriausias. Mane labai pykdė tas parodomas tuštumas, nebuvo nė vieno veikėjo, kuris savimo rūpintusi ir iš vidaus (būtų buvę bent šioks toks ramstis). Filme gal tiek ir nesijaučia, gal tiek dėmesio nepritraukia, bet knygoje tą tuštumą dar labiau paryškina Patriko kasdienės rutinos aprašymas: kaip jis skutasi (net paaiškinta, kaip teisingai reikia skustis barzdą ir ūsus), kaip prižiūri savo odą ir t.t.

Nors perskaičiau mažiau nei puse knygos, bet susidarė įspūdis, kad filmas pastatytas žodis į žodį, veiksmas į veiksmą kaip knyga. Knyga sukėlė nemažai diskusijų, nesutarimu, šokiravo visuomenę ir kai kur buvo net uždrausta. Atrodo tokios visuomenės reakcijos sulaukusi knyga turėtų tikrai sukrėsti pasaulį, bet man ji nepatiko. Kažkiek suprantu jos vertę, bet vistiek, atrodo, kad yra geriesnių kūrinių. Na savo nuomenę kaip ir išdėsčiau, bet čia jau jums spręsti, ar skaityti knygą verta. Tikrai žinau, kad yra žmonių, kam ši knyga, beje ir filmas, patiko ir dar kaip.

Na o pabaigai kaip visada įdėsiu aprašymą(šaltinis:http://www.obuolys.lt/kinozona/filmas/2764/):

Žavus, gana turtingas, išsilavinęs, inteligentiškas 26-erių tarnautojas Patrikas Batemanas dirba Vostryte.

Dienomis gyvena įprastai tvarkingą ir nepriekaištingą jau nemažai pasiekusio jauno valdininko gyvenimą – prabangūs apartamentai, prabangi ir stilinga apranga, deranti tokios padėties jaunam vyriškiui. Kasdienė rytinė mankšta, ilgas stilingas prausimasis, kūno puoselėjimo procedūros (kad mylintis būtų galima savo tobulybėmis pasigrožėti veidrodyje), kremai, masažai ir, pagaliau, darbas, apsiribojantis “susitikimų su svarbiais asmenimis” kalendoriaus pildymu.

Tiesą sakant, jam darbas labai nepatinka, bet valdininkas kaip įmanydamas stengiasi visą atlikti tobulai. O naktis jis leidžia visai netradiciškai, įgyvendindamas savo susikurtąją „amerikietiškąją svajonę“ kaip užkietėjęs prievartautojas ir žudikas. Jam patinka “pirkti” prostitutes, patinka seksas be jokių apribojimų. Nors, tiesą sakant, jis ir naktį viską daro stilingai, inteligentiškai: prieš nužudydamas dar gerokai pavargina auką pseudointelektualinėmis Whitney Houston, Phillo Collinso muzikos analizėmis. 



Na ir trailer'is:

šeštadienis, sausio 02, 2016

2016 metų knygų sąrašas

Pataruoju metu pamėgau skaityti knygas. Nors skaitau ne tik romanus, bet kogero labiausiai visus domina romanai, tad čia pateiksiu sąrašą romanų, kuriuos ketinu perskaityt per 2016 metus. Tik tai nereiškia, kad ir apie visas parašysiu savo nuomonę, kartais man knyga yra tiesiog gera arba bloga ir neturiu daugiau ką apie ją papezėt :D Sąrašas bus nuolat atnaujinamas, kad būtų aišku, kurias jau perskaičiau ir jei apie kurią nors parašysiu savo nuomonę, būtinai pridėsiu nuorodą :).

Taigi, mano knygų sąrašas:
1. Frank McCourt "Andželos pelenai" (http://pomegiuvingiai.blogspot.lt/2016/06/andzelos-pelenai-knyga-ir-filmas.html
2. Frank McCourt "Tataigis"(http://pomegiuvingiai.blogspot.lt/2016/06/tataigis-frank-mccourt.html)
3. Stephen King "Tamsusis bokštas" I knyga (http://pomegiuvingiai.blogspot.lt/2016/07/tamsusis-bokstas-i-knyga.html)
4. Stephen King "Tamsusis bokštas" II knyga (http://pomegiuvingiai.blogspot.lt/2016/07/tamsusis-bokstas-ii-knyga.html)
5. Hunter S. Thompson "Romo dienoraštis"(na nežinau, knyga kaip ir filmas (ekranizuota 2011 m.) labai nesudomino, siužetas gana vientisas, nebuvo kažkokio labai įpatingo įvykio, kuris viską pakeistų. Pamenu tik vieną labai juokingą vietą iš filmo, kaip pagrindiniai veikėjai važiavo automobiliu po to, kai jis buvo beveik išardytas vagių :D)
6. Ryūnosuke Akutagawa "Rasiomono vartai"(perskaičiau kelias noveles, na jos nebuvo labai nuobodžios, bet supratau, kad novelės ne man, man patinka pažinti veikėjus išgyventi su jais tam tikrus įvykius, potyrius, o novelės per daug greitai baigiasi, gal kiek ir apmaudu)
7. Arundhati Roy "Mažmožių dievas" (perskaičiau gal 100 puslapių ir visiška neužkabino, tad mečiau)
8. Ben Mezrich "21: paimti banką" (http://pomegiuvingiai.blogspot.lt/2016/06/21-paimti-banka.html)
9. Ray Bradbury "Pienių vynas" (Perskaičiau beveik pusę šios knygos, bet vitiek jinai manęs neužkabino. Knygos pradžioje yra nuostabiai aprašomi berniuko vardu Daglas pojūčiai gamtoje, tai taip gražu, kad net ir aš tai užsinorėjau patirti. Bet vėliau viskas dingsta, pradedama rašyti apie berniuko kaimynus, niekas manęs labai nesudomino.)
10. Brett Easton Ellis "Amerikos psichopatas" (http://pomegiuvingiai.blogspot.lt/2016/01/amerikos-psichopatas-knyga-ir-jos.html)
11. Balys Sruoga "Dievų miškas"(Be abejo knyga tikrai vertinga, vien jau iš tos pusės, kad joje nupasakojami įvykiai lageryje iš pirmų lūpų. Iš mokyklos prisimenu, kad knyga persisunkusi ironija, kuri tikrai pagyvina tekstą (tik tuom man ši knyga patiko) ir dabar skaitydama mačiau ją, tačiau nepatiko man ši knygą mokykloje (galvojau, kad gal nepakankamai dėmesio jai teikiau), nepatinka ir dabar (suteikiau antrą šansą, bet sugebėjau perskaityti tik kiek daugiau nei 100 puslapių)).
12. Saulius Šaltenis "Riešutų duona" (http://pomegiuvingiai.blogspot.lt/2016/03/skanioji-saltenio-riesutu-duona.html)
13. Harry Sheff "Cezaris Bordžija" (Pirmoji knyga perskaityta šiais metais. Neturiu daug ką apie ją pasakyti. Gana nuobodoka ir nuspėjama. Knygoje aprašoma kaip valdžios ir turtų godus troškimas sugriauna šeimą.)

Linkiu ir jums perskaityti bent keletą knygų per šiuos 2016 metus :)