sekmadienis, gruodžio 20, 2015

Meduoliniai sausainai

Pastaruoju metu labai pamėgau sausainius, kažkada buvau labai užsikabinusi už tortų gamybos, o dabar labai noriu išsikept kokių sausainukų. Kalėdos + noras iškept sausainių = meduoliniai sausainiai :D Tai štai susiradau receptą ir iškepiau, gavosi tikrai skanūs. Na ne tik skanūs, bet ir po nemažai valandų dar ir gana gražūs (nebus gėda pavaišint svečius kalėdų proga :D).

Tai štai receptukas(šaltinis:http://www.mazylioreceptai.lt/receptai/paprasti-meduoliniai-sausainiai/):

Reikės:
*400 g miltų;
*100 g. sviesto;
*5 šaukštai rudojo cukraus;
*4 šaukštai medaus;
*1 kiaušinis;
*1 a. šaukštelis kepimo miltelių;
*2 a. šaukšteliai meduolių prieskonių.

Eiga:

 1.Medų ištirpinkite karštoje vonelėje. Kai jis atvės, sumaišykite medų, kiaušinį, cukrų ir kambario temperatūros sviestą.
2. Pilkite miltus, kepimo miltelius ir prieskonius, viską gerai pamaišykite, kai nebesimaišys, minkykite rankomis ir dėkite tešką 30 minučių į šaldytuvą.
3. Atvėsusią tešlą dėkite ant miltais pabarstyto stalo ir iškočiokite apie 0,5 centimetro lakštą.
4. Spauskite formeles ir dėkite į sviestiniu popieriumi išteptą skardą.
5. Kepkite 180 laipsnių orkaitėje 10 – 12 minučių.

Jei norėsite sausainius papuošti, jums reikės:
*5 šaukštų cukraus pudros;
* 1 kiaušinio baltymo;
* 0,5 a.šaukštelio citrinos rugšties.

Eiga:

Cukraus pudrą po truputį įmaišyti į kiaušinio baltymą. Sumaišius 0,5 arbatinio šaukštelio vandens su citrinios rūgštimi, išmaišyti su cukraus mase. Viską maišyti tol, kol masė pasidarys pakankamai tiršta, kad galėtumėte užtepti ant sausainio ir  masė nenubėgtų.

ketvirtadienis, gruodžio 17, 2015

Likime kartu / Stand by me (1986)

Prieš kelias dienas sumąsčiau pažiūrėti kokį nors filmą iš savo imdb susidaryto must see filmų sąrašo. Akis užkliuvo filmas pavadinimu "Stand by me". Taigi susiradau ir pažiūrėjau. Nenusivyliau. Prieš žiūrėdama nusiteikiau, kad filmas bus labai liūdnas, kaip dauguma šiuolaikinių dramų. Bet taip nebuvo. Sakyčiau tai gana lengva drama su giliom mintim.

Istorija paprasta - keturi geriausi draugai: Gordis, Krisas, Tedis ir Vernas leidžiasi į kelionę, norėdami patirti nuotykį ir tapti garsiais. Manyčiau viską komplikuoja kelionės tikslas (surasti negyvą berniuką) ir netolima draugų ateitis. Nepaisant fakto, kad berniukai ieškojo negyvo žmogaus, filmas atskleidžia daug kasdieniškų problemų, kurias patiria ne tik vaikai.

Gordis iš visos grupelės išsiskyrė tuo, kad buvo protingas ir mėgstantis rašyti žmogus. Priešingai nei Gordžio brolis, tėvai jo visiškai nepalaikė ir nesidomėjo juo. Tačiau po staigios Gordžio brolio mities, jis tėvams tapo tarsi nematomas. Taigi liko tik trys jo bičiuliai, kurie jį palaikė.

Gaujos vadeiva Krisas, kaip ir jo tėvas, turėjo užsitarnavęs vagies statusą miestelyje. Bet nepaisant to, jis labai troško atsikratyti tokio įvaizdžio, svajojo turėti galimybę įstoti į koledžą kaip ir Gordis. Filme jaučiamas stiprus ryšys tarp Gordžio ir Kriso. Gal būt kelionės metu jie tapo labiau subrendę nei kiti du jų draugai.

Tedis (neteiskit manęs už pasakymą) yra tarsi tas obuolys, kuris nuo obels netoli nuriedėjo. Tedžio tėvas miestelyje buvo žinomas kaip pamišėlis, kuris keletą kartų vos nenužudė savo sūnaus. Na o Tedis savo elgesiu neatsiliko nuo tėvo: grasindavo užmušti bet ką, kas įžeis jo tėvą, pats vos nepalindo po traukiniu ir t.t. Turbūt jam pasisekė, kad šalia buvo jo draugai, kurie jį vis sustabdydavo nuo visokių kvailysčių.

Na ir liko Vernas, gana kvailokas, tačiau vistiek brangus jų draugas. Nežinau, apie Verną kaip ir neturiu ką pasakyti, be to, kad jis buvo gana baukštus ir tam, kad jis būtų laimigas jam tereikėjo pavalgyti.

Kogero pagrindines filmo keliamas problemas atskleidžia Gordžio ir Kriso pokalbiai ir pamąstymai. Kaip jau minėjau tarp Kriso ir Gordžio buvo stiprus ryšys, jie vienas kitą rėmė ir drąsino. Filme buvo išsakyta mintis, kaip labai skyrėsio Gordžio/Kriso ir Tedžio/Verno problemos. Kol Tedis ir Vernas galvojo apie komiksų veikėjus, Krisas su Gordžiu mąstė apie dabartį: kaip norėtų kad tėvai palaikytų ir pastebėtų gebėjimus (Gordis), kad visi nustotų žiūrėti į jį kaip į nusikaltėlį ir apskritai jau nurašytą vaiką, kad turėtų galimybę ko nors pasiekti (Krisas), ir apie ateitį: apie tai, kad po šios vasaros jie pradės lankyti vidurinę mokyklą, o Kriso nuomone, tai gali atskirti Gordį nuo kitų draugų.

Norėtųsi sakyti, kad susidūrimas su mirtimi pakeitė berniukus visam gyvenimui, tačiau manau, kad tai buvo kelionė, o ne kūnas. Ta kelionė buvo ne tik paprasta kelionė iš taško a į tašką b, bet tuo pačiu ir kelionė iš buvimo vaiku į tapimą beveik suaugusiu žmogumi (na bent jau Gordžiui  ir Chrisui tai tikrai). Filmo pradžioje labai jautėsi jų noras pakvailioti. Negyvo berniuko kūno pamatymas jiems atrodo kaip galimybė pasilinksiminti ir tapti tais, kurie atrado kūną. Tačiau keliaudami berniukai suvokė tikrą draugystę. suprato savo baimes, sau pripažino ir susitaikė su dalykais, kurių jau senai stengiasi nepriimti. Per šią kelionę jie suvokė daug ką, gal ir kažkiek suaugo. Tai buvo kelionė, kurią jie prisiminė visą gyvenimą.

Ir nors ir filmo veikėjų draugystė galiausiai
nutrūksta, tačiau filmo gale užsimenama, kad tai buvo pati įsimintiniausia vasara, praleista su gerais draugais, kokių niekada gyvenime pasakotojas nebeurėjo (visa istorija buvo prisiminta vieno žmogaus, kuris ją ir užrašė).

Gana nustebau sužinojusi, kad fimas pastatytas pagal Stiveno Kingo novelę "Kūnas". Kadangi man labiau S.Kingas asocijuojasi su siaubo romanais, buvo gana keista sužinoti, kad pagal jo kūrinį pastatyta drama. Na bet pasidomėjusi sužinojau, kad siaubo romanai tik lašas jo rašomų žanrų jūroje.

Na filmo aprašymą kaip ir pateikiau išreikšdama savo nuomonę, tai tik numesiu jums nuorodą į filmo treilerį:
https://www.youtube.com/watch?v=lnY_j85MidU


trečiadienis, gruodžio 16, 2015

Haka šokis

Pirmą kartą šį Maori genties karo šokį pamačiau per kontrolines Lietuvos - Najosios Zelandijos krepšinio varžybas. Šiaip esu žmogus, kuriam labai įdomūs visokie kultūriniai dalykai, bet tas šokis mane pakerėjo. Nors tai karo šokis, bet man taip smagu jį žiūrėti (net pati bandžiau mokytis jį sušokt), man jis labai egzotiškas, gal būt tai ir yra pagrindinė mano susidomėjimo priežastis. Ir dabat pagalvojau, kad gal reikėtų ir su jumis pasidalinti tuom, ką sužinojau.

Besiremiantys naujausiomis tradicijomis mano, kad „haka“ – išskirtinai vyrų sritis, tačiau legenda bei istorija paliudija visai ką kitą. Iš tikrųjų populiariausios hakos varianto, Ka mate!, istorija yra apie moters seksualumo galią.

Pirmo hakos pasirodymo realiam pasauly autoriaus vardas buvo priskirtas vadui Tinirau ir jo šeimos moterims. Tinirau troško keršto, nes senas tohugua (žynys) Kae nužudė jo augintinį – banginį. Įniršęs vadas organizavo savo genties moterų būrį, kad jos sučiuptų žynį. Moterys nežinojo kaip atrodo Kae, tačiau jos žinojo, kad jo dantys nelygūs ir išsikišę. Kai jos atvyko į Kae kaimą, visa grupė atliko hakos šokį tam, kad priverstų vyrus nusišypsoti ir jos galėtų atpažinti Kae. Žynys žudikas buvo sučiuptas ir pargabentas į Tinirau kaimą, kur buvo nužudytas.

Ka Mate! Hakos atsiradimo istorija

Ka mate! haka pasirodė IXX a. pradžioje. Ją sukūrė Maorių vadas Te Rauparaha.
Ka Mate! haka pasakoja paprastą genties vado istoriją: kaip jis buvo persekiojamas, pabėgo nuo kitos genties narių. Ši haka pasakoja apie jo baimę būti sučiuptam ir apie jo galbūt ironišką, o gal palinksmintą išsigelbėjimą. Te Rauparaha, vado sūnus, gimė maždaug 1768 metais ir užaugo Kawhia gyvenvietėje, Naujosios Zelandijos Šiaurinės salos vakarų pakrantėje. Jaunasis Te Rauparaha buvo gerai apdovanotas už žygdarbius karo metu – tapo vyriausiu regiono vadu, tačiau jo karštas temperamentas neapsaugojo jo nuo konfliktų su kitomis gentimis. Žymiojo įvykio, kuris paskatino Ka Mate! hakos atsiradimą, metu, Te Rauparaha lankė Tuwharetoą centrinėje šiaurės saloje. A hapu – gentis, priklausanti Tuwharetoa vietovei, norėjo nužudyti Te Rauparaha, kad atkeršytų už jo vadovaujamą antpuolį, kuris įvyko keleriais metais anksčiau. Antpuolio metu Te Rauparaha ir jo kariai „šlavė“ hapu žmones antpuolio metu ir kai viskas pasibaigė, likę gyvi hapu žmonės laukė progos atkeršyti. Vyriausias Tuwharetoa vadas paskyrė hapu narį, vadovaujamą žemesnio laipsnio vado Wharerangi, kad tas saugotų Te Rauparahą. Norėdamas apsidrausti, Wharerangi slėpė jauną, temperamentingą Te Rauparaha „kumara“ – saldžiųjų bulvių duobėj. Jaunąjį vadą persekiojantys kariai, tam, kad jį surastų, atliko „karakia“ – burtus/užkeikimą, tačiau Te Rangikoaea, bėgliui padedančio vado žmona, panaikino burtus atsistojusi virš tos duobės. Pasak Maorių legendos, moters seksualumas yra toks galingas, kad gali nugalėti vyrą ir panaikinti burtus. Po to kai persekiotojantys kariai dingo jaunasis karys pradėjo giedoti “Tenei te tangata puhuruhuru nana nei i tiki mai whaka whiti te ra”. Yra daug šių žodžių interpretacijų, o “tangata puhuruhuru” gali reikšti plaukuotą žmogų (atpildas Wharerangi už pagalbą). Tačiau yra dar viena (gan prieskoninga) šių žodžių reikšmės versija. Ngati Toag gyventojai (Te Rauparaha buvo ten vyriausiu vadu) sako, kad „plaukuoto vyro/žmogaus“ minėjimas šokio metu – atpildas Te Rangikoaea, moteriai, kuri sėdo raita (praskėtė kojas) virš duobės, kurioje slėpėsi vadas ir jis galėjo matyti jos…plaukus (gaktos). Prie duobės priartėjus persekiotojams, besidaužančia, tarsi griaustinis, širdim, Te Rauparaha sumurmėjo žymiosios Ka mate! hakos žodžius: „Ka mate! Ka mate! Ka ora! Ka ora! Ka mate! Ka mate! Ka ora! Ka ora! Tenei te tangata puhuruhuru Nana nei i tiki mai, whakawhiti te ra! A, hupane! A, kaupane! A, hupane! A, kaupane! Whiti te ra…“ 
  
Moterys ir haka

Tradiciškai moterys ne tik dalyvaudavo hakoje, tačiau jos vadovavo, turėjo ginklus ir būdavo pirmose eilėse atlikimo metu. Įgudusios „pukana“- akių vartymo, kai matosi tik baltymas, meno žinovės, užimdavo pačias matomiausias vietas pagrindinės hakos atlikėjų grupės šonuose. Dauguma jų buvo ginkluotos, kad apsaugotų hakos grupės flangus ir tos moterys dažnai keldavo atlikėjų dvasią!

Haka šokis

Haka – tai šokis, kurio metu naudojamas visas kūnas atliekant energingus ritminius judesius: trypimą, plojimą krūtinės ir blauzdų daužymą bei siūbavimą. Šokio metu yra garsiai skanduojama, rodomos įvairios veido išraiškos kaip išpūstos akys ar iškištas liežuvis bei perkreiptas veidas. Taip siekiama įbauginti priešininkus Atlikėjai į pasirodymą įtraukia tradicinius ginklus, tokius kaip taiaha (kažkas panšaus į ietį).
Tradiciškai haka pasirodymas atliekamas kaip ritualo dalis, kai sveikinamas atvykėlis. Dabartiniais laikais haka naudojama ir gimtadienio, vestuvių, laidotuvių ir kitokių progų metu. Kartais naudojama kaip genties identiteto simbolis.

Haka šokis šias laikais

Jau daugiau nei šimtą metų prieš kiekvienas rungtynes nacionalinė Naujosios Zelandijos vyrų regbio komanda All Blacks atlieka haka šokį. Būtent tai šį šokį ir išgarsino. Be šios komandos šokį keletą kartų yra atlikę regbio lyga Kiwis, nacionalinė Naujosios Zelandijos australiškojo futbolo komanda The Hawsk, nacionalinė Naujosios Zelandijos krepšinio komanda Tall Blacks, nacionalinė neįgaliųjų regbio komanda Wheel Blacks ir nacionalinė ledo ritulio komanda Ice Blacks.
Beto, kad haka dažnai atliekama sporte, šis šokis taip pat naudojamas ir kariuomenėje. Naujosios Zelandijos gynybos pajėgos atlieka šokį norėdami pagerbti gyvybės netekusius bendražygius. Naujosios Zelandijos armija turi net gi atskirą haka, kurią pradeda ir užbaigia moterys karės, pripažįstant svarbią jų vietą ginkluotose pajėgose. Taip pat didžioji dalis Naujosios Zelandijos mokyklų turi savo kappa haka grupes.
Haka šokį atlieka ne tik maoriai, bet ir kitokios tautybės žmonės. Amerikoje šis šokis labai populiarus tarp vidurnių ir aukštųjų mokyklų futbolo komandų bei kaikurių plaukimo ir regbio komandų. Šį šokį pamėgo ir kakurios Britų amerikietiškojo futbolo komandos.
Haka šokis atliekamas ir filmuose:  “Gangster No.1” (atlieka Jamie Foreman), “Whale Rider” (atlieka Keisha Castle - Hughes), „Once Were Warriors“ (atliko Taungaroa Emile) , „Forever Strong“, „Invictus“, „Wild Child“. Taip pat filmo „Įsikūnijimas“ kaskadinikų komanda sušoko šį šokį režisieriui Jams Cameron. Filmo „Žiedų valdovas: karaliaus sugrįžimas“ kaskadininkų grupė atliko šokį pagerbti aktoriams Viggo Mortensen ir Bernard Hill paskutinę filmo filmavimo dieną.

Dar keli įdomūs faktai:

*2005 rugsėjo 3 d. Buvo pasiektas rekordas. Daugiau nei 2200 žmonių vienu metu atliko haka šokį. Rekordas buvo įtrauktas į Gineso rekordų knygą.
*Serialo „Doctor Who“ epizode „The Sontaran Stratagem“ Sontarans atlieka ritualinį šokį, kuris primena haka.
*Žaidimo League of Legends veikėjas Rengar gali atlikti Ka Mate.
*2012 metų lapkritį Maori kapa haka grupė iš Rotorua atliko Gangnam Style šokio versija su tradiciniais Maori haka judesiais. Taip buvo pagerbti 50 metų trukę diplomatiniai santykiai tarp Šiaurės Korėjos ir Naujosios Zelandijos.
*2015 metų liepos 20 dieną berniukų vidurinės mokyklos Naujojoje Zelandijoje mokytojas Dawson Tamatea mirė. Šimtai jo mokinių atliko haka šokį per jo laidotuves. Per pirmąjį mėnesį paskelbtas video surinko daugiau nei 6 mln. Peržiūrų.

Jei ir jums kiltų noras pasimokyti šokio, tai štai nuoroda su video, kaip šokti Ka Mate:

Ir haka žodžiai:

Originalo kalba:                      Anglų kalba:                       Lietuvių kalba:

Ka mate! Ka mate!                 Tis death! Tis death!           Tai mirtis! Tai mirtis!
Ka ora! Ka ora!                      Tis life! Tis life!                  Tai gyvybė! Tai gyvybė!
Ka mate! Ka mate!                 Tis death! Tis death!           Tai mirtis! Tai mirtis!
Ka ora! Ka ora!                      Tis life! Tis life!                  Tai gyvybė! Tai gyvybė!
Tenei te tangata                      Behold! There stands          Žiūrėk! Ten stovi
Puhuruhuru                            The hairy man                      Plaukuotas žmogus.
Nana nei i tiki mai,                 Who will cause the             Kuris privers
Whakawhiti  te ra!                  Sun to shine!                       Saulę šviesti!
A, hupane! A, kaupane!         One step upwards…            Vienas žingsnis aukštyn,
A, hupane! A, kaupane!         Another upwards                 Kitas žingsnis aukštyn...

Whiti te ra!                             The sun shines.                    Saulė šviečia!

penktadienis, gruodžio 11, 2015

Japoniškas pyragas be miltų

Jau antrą kartą, kai tik grįžtu namo penktadienį, taip iškepu ką nors saldaus. Hmmm... Reikėtų gal tai padaryti kaip tradicija :D. Žodžiu šiam kartui susiradau pyrago receptą. Šiaip gaminimas nebus sunkus tiems, kurie moka gerai išplakti kiaušinių baltymus. Prisipažinsiu, man baltymų išplakimas nelabai sekasi, tad ir mano pyraga truputi gavosi sukritęs, bet skonio tai nepakeitė. O kas dėl skonio, tai jis labai primena varškės apkepą, kas gana keista, nes varškės šiame pyrage nė kvapo, bet yra minkštas lyg koks sufle :D

Jums reikės tik triejų ingredinetų:

*3 kiaušinių;
*120 g baltojo šokolado;
*120 g "Philadelphia" tipo sūrio (natūralaus skonio).

Eiga:

*Šokoladą sulaužyti, dėti į dubenį ir ištirpinti virš verdančio puodo. 
*Atskirti kiaušinių baltymus nuo trynių. Prieš tai kiaušinius reikėtų palaikyti šaldytuve, kad išplakti baltymai būtų tvirtesni. Baltymus labai gerai išplakti mikseriu, kol susidarys tvirta puta – ji turi nekristi apvertus dubenį.  
*Po to į šokoladą reikia įmaišyti sūrį, nukelti nuo garų puodo ir įmaišyti trynius. Į šią masę atsargiai įmaišyti trečdalį plaktų baltymų. Po to įmaišyti visus likusius baltymus. 
*Kepimo popierių ištepti aliejumi ar sviestu, iškloti juo maždaug 15 cm skersmens kepimo skardą, suformuoti bortelius (na aš kepiau silikoninėje formoje, tada nereikia tiek vargti su kepimo popieriumi). Supilti tešlą, lengvai pakratyti skardelę, kad pasišalintų oro burbuliukai.  
*Dėti ant didesnės skardos, į ją įpilti karšto vandens. Jeigu jūsų skarda – su nuimamais šonais, reikėtų tvirtai apjuosti ją keletą kartų folija, kad į vidų nepribėgtų vandens.
*Dėti į įkaitintą orkaitę ir 15 min. kepti 170 laipsnių temperatūroje, po to dar 15 minučių – 160 laipsnių temperatūroje. Išjungus kaitinimą palikti pyragą pastovėti orkaitėje 15 minučių. 

*Išėmus reikia dėti ant grotelių ir palikti visiškai atvėsti.

Beje receptas paimtas iš http://skonis.lrytas.lt/pasigamink/japoniskas-pyragas-be-miltu-receptas-plinta-tarsi-virusas.htm