Ir tikrai nenusivyliau. Animacinio filmo scenarijaus pagrindu buvo pasirinkta latvių literatūros klasiko Janio Rainio pjėsė "Aukso žirgas", parašyta 1911 metais. Vienas iš filmo ražisierių yra šiaulietis Valentas Aškinis. Filme begalė įvairių pasakų motyvų, tokių kaip trys broliai (du labai bjaurūs ir savanaudžiai ir jauniausiasi labai geras ir užjaučiantis), miegačioji gražuolė (princesė ant ledo kalno) ir t.t. Įžvelgiau net gi posakio "trečias kartas nemeluoja" pavaizdavimą, kai jaunikaitis tik iš trečio karto išlaisvina princesę.
Kaip ir pats režisierius sakė, aktorė Larisa Kalpokaitė idealiai tiko įgarsinti raganą. Režisierius garsiai išreiškė mano mintį, kad L.Kalpokaitės balsas turi tokio savito čigoniškumo, kuris tobulai tinka raganos balsui.
Labai patiko pasirinkta muzika, ji tarsi nukeliai į viduramžius, į karalių, karalienių ir princų, princesių laikus. Dėl Baltojo tėvo, jo žodžių, kuriuos tardavo kerėdamas, pajutau ir tą viduramžiais dar tebegyvavusią pagonių dvasią. Kažkodėl tos dainelės atrodė tokios savitos, tokios pažįstamos (nežinau, gal dėl melodijos).
Prieš filmą režisierius Valentas Aškinis papasakojo apie filmo kūrimimą, finansavimą, filmo idėjas. Buvo tikrai įdomu klausyti. Visas šis ilgametražis filmas yra pieštas ranka, o jaunojo raitelio šarvai ir princesės vestuviniai rūbai buvo nukopijuoti nuo tikrų Lietuvos raitelių atvaizdų, iškaldintų ant monetų, ir Barboros Radvilaitės portreto.
Filmas puikiai tinka žiūrėti vaikams: yra nemažai pamokomų vietų, galiu teigti, kad yra ir keletas istorinių dalykų, beabejo įvairių pasakų elementų, Žodžiu, tai yra smagi ir graži pasaka vaikams, tuo pačiu nejučia suteikianti ir tam tikrų žinių.
Filmo siužetas (šaltinis: http://www.forumcinemas.lt/Event/304237/)
Pagrindinė filmo herojė - princesė Saulė
simbolizuoja gėrį, šviesą ir meilę. Juodoji Motina įkalina ją ledo karste ant
aukščiausio kalno. Blogio jėgos laimi ir ilgam karalystę užvaldo tamsa, ašaros,
neapykanta ir neviltis. Daugybė drąsuolių bando savo laimę išgelbėti karalaitę,
bet niekam tai nepavyksta. Kas ją išlaisvins? Kas grąžins žmonėms šviesą?
Princesės Saulės pagrobimo ir įkalinimo ant
stiklo kalno alegorija - tai pavergtų tautų laisvės troškimo simbolis. Visi
laukia tikrojo tautos išrinktojo, galinčio įkopti į į kalną ir išvaduoti
karalaitę, atnešti į Žemę šviesą ir laisvę. Ir jeigu Žemėje neatsiras nė vieno
verto žmogaus su tyra širdimi, su švaria sąžine, galinčio pasiaukoti vardan
kitų -žmonija neverta atpirkimo. Šios aukštos idėjos įpinamos į pasakišką ir
dainingą kalbą, poetinę formą ir turinį filme „Aukso žirgas“.
Tai yra pirmasis keturių valstybių - Lietuvos,
Latvijos, Liuksemburgo ir Danijos - bendros gamybos ilgametražis animacinis
filmas.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą